Wczesne wspomaganie językowe dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Program More Than Words® dla logopedów i rodziców, nareszcie w Polsce.

 

 

 

 

 

The Hanen Centre - Centrum Hanen

 

The Hanen Centre to kanadyjska, międzynarodowa organizacja charytatywna, która powstała 40 lat temu.  Jej misją jest wyposażenie rodziców, opiekunów nauczycieli oraz logopedów w wiedzę , która pozwoli im  efektywnie pomóc w harmonijnym rozwoju językowym i socjalnym dzieci, zagrożonych opóźnieniami w mowie, problemami  rozwojowymi, w szczególności dzieci ze spektrum autyzmu. The Hanen Centre przeprowadziło szkolenia dla specjalistów w ponad 50 krajach, do chwili obecnej, z podejścia Hanen zostało przeszkolonych ponad 25 000 specjalistów.  Program It Takes Two to Talk® jest jednym z najbardziej znanych, opartych na niezależnych badaniach, programem językowym wczesnego wspomagania dzieci z opóźnieniami mowy, w tym z autyzmem, na świecie. Jest to holistyczny program, opierający się ma motywowaniu dzieci  do komunikacji poprzez wykorzystanie ich mocnych stron i zainteresowań, wspierający pozytywny kontakt między opiekunem a dzieckiem, u którego podstaw leży nieprzymuszanie. Program ten jest wspierany przez Ministerstwo Spraw Społecznych, Organizacje Pomocy Społecznej oraz Wydział Opieki nad Dziećmi w Toronto.

 

O podejściu HANEN

 

Podejście Hanen, to wiodące na świecie strategie, zmieniające tradycyjną metodę wczesnej interwencji językowej, poprzez wyposażenie rodziców w kompetencje do pracy z własnym i dziećmi. 

 

W przeszłości, interwencja logopedyczna ,”leczenie" dziecka,  odbywało się  w sali terapeutycznej, bez możliwości włączenia do programu rodziców, opiekunów i innych terapeutów. Przeprowadzone, na początku 1970 roku badania pokazały,  że zaangażowanie rodziców we wczesną interwencję swojego dziecka jest niezbędnym warunkiem do powodzenia terapii. Udowodniono, że im większy udział rodzica i jego zaangażowanie w programie, tym lepszy wynik osiąga dziecko. Ponadto udowodniono,  że dzieci uczyły się najlepiej w swoich naturalnych środowiskach, gdzie były motywowane do komunikowania się z ważnymi w ich życiu osobami. Wymagało to znaczących zmian w  formie terapii proponowanej dzieciom i ich rodzinom. 

 

W 1975 roku, logopeda Ayala Hanen Manolson, z Montrealu, w Kanadzie, opracował innowacyjny program dla grup rodziców, których dzieci miały znaczne opóźnienia językowe. Program ten okazał się być innowacyjny, gdyż zamiast poddawać dzieci terapii raz w tygodniu,  Manolson zgromadził ich rodziców w grupie, przeprowadził serię sesji szkoleniowych i nauczył ich, jak mogą przyjąć rolę aktywnego wsparcia terapeuty i pomóc dzieciom w rozwoju umiejętności komunikacyjnych  podczas codziennych aktywności. 

 

Sukces tego programu, który ostatecznie został nazwany It Takes Two To Talk® The Hanen Program® (“Do rozmowy potrzeba dwojga”)- przeznaczonego dla rodziców dzieci z opóźnieniami językowymi, doprowadził do utworzenia The Hanen Centre i utorował drogę dla rozwoju pięciu innych Programów Hanen® dla rodziców i specjalistów. 

 

Podsumowanie badań naukowych nad Programem It Takes Two to Talk® 

http://www.hanen.org/Helpful-Info/Research-Summaries/It-Takes-Two-To-Talk-Research-Summary.aspx

 

 

LearningPHX19061909

 

 

PROGRAM CERTYFIKACYJNY DLA LOGOPEDÓW -  DOWIEDZ SIĘ WIECEJ O PROGRAMIE “MORE THAN WORDS® “

 

Niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym logopedą  czy absolwentem, szkolenie certyfikacyjne More Than Words® wzbogaci Twój warsztat pracy z rodzinami i dziećmi ze spektrum autyzmu.

 

The Hanen Centre poświęciło 40 lat na opracowanie skutecznych interwencji, które mają za zadanie wspieranie pracy logopedów i pomoc w wywarciu pozytywnej zmiany w życiu dzieci i ich rodzin. More Than Words® ( Więcej niż słowa) jest jednym z najbardziej cenionych warsztatów na świecie. Warsztat More Than Words® wyposaża uczestników w skuteczne narzędzia,  trafia w bardzo specyficzne potrzeby małych dzieci z autyzmem i reaguje na te potrzeby dzięki specjalnie skonstruowanym technikom pracy. Nowoczesne strategie zostały skierowane w najważniejsze obszary trudności jakich doświadczają dzieci z autyzmem.

 

Certyfikat ukończenia szkolenia More Than Words® uprawnia do prowadzenia szkoleń dla grup rodziców, tak aby mogli oni skutecznie wdrażać tę formę pomocy i pracować z własnymi dziećmi. Program ma na celu pomóc rodzicom wspierać komunikację społeczną i rozwój słownictwa dziecka.

 

Program More Than Words® pomaga rodzicom i terapeutom:

 

 • w identyfikowaniu umiejętności komunikacyjnych dziecka i określaniu etapu komunikacji na jakiej aktualnie znajduje się dziecko,
 • użyć powyższe informacje do formowania realistycznych i właściwych celów komunikacyjnych wspólnie z logopedą, 
 • używać codzienne rutyny i zabawy jako kontekst dla budowania umiejętności społecznych i komunikacyjnych dziecka,
 •  ustrukturyzować otoczenie dziecka, aby zwiększyć jego motywację i możliwości komunikowania się,
 • ułatwiać rozwój komunikacji poprzez dzielenie wspólnych zainteresowań, oraz stwarzanie przyjemnych dla obojga stron interakcji,
 • w rozwoju naśladownictwa u dzieci,
 • uczyć dzieci umiejętności bawienia się,
 • budować relacji z rówieśnikami,
 • ułatwiać dzieciom  zawierania przyjaźni z rówieśnikami.

More Than Words® - Program Hanen stworzony specjalnie dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu. 

 

More Than Words® to Program Hanen zaprojektowany specjalnie dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu, aby pokazać im, jak mogą w pełni wykorzystywać unikalne mocne strony i preferencje swojego dziecka, w celu budowania umiejętności komunikacyjnych podczas codziennej rutyny i działań. W rezultacie dzieci otrzymują dodatkowe wsparcie, którego potrzebują każdego dnia - nie tylko podczas  uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych.

 

Od 1975 roku, The Hanen Centre jest oddane idei niesienia pomocy  rodzicom, opiekunom, nauczycielom i logopedom, w promowaniu umiejętności komunikacyjnych u małych dzieci. Aby sprostać specyficznym wymaganiom dzieci ze spektrum autyzmu, The Hanen Centre stworzyło specjalistyczne podejście oparte na trzech podstawach:

 

1. Rodzice i opiekunowie pełnią kluczową rolę - uznanie rodziny za najważniejszy element w życiu dziecka oznacza, że ??rodzice mogą i powinni odgrywać zasadniczą rolę w interwencji terapii mowy dziecka.

2. Istota wczesnej interwencji - dzieci ze spektrum autyzmu, które otrzymują wsparcie językowe/logopedyczne we wczesnych latach życia  osiągają najlepsze wyniki w rozwoju mowy 

3. Siła tkwi w codzienności! - dzieci uczą się komunikować w naturalny sposób a nie będąc “uczonymi komunikacji", poprzez uczestnictwo w codziennych rozmowach i aktywnościach z rodzicami i innymi ważnymi w ich życiu osobami dorosłymi, którzy wiedzą, jak budować komunikację podczas wykonywania tych codziennych czynności. 

 

Opierając się na najbardziej aktualnych badaniach w interwencji językowej u dzieci ze spektrum autyzmu, The Hanen Centre opracowało program, który umożliwia rodzicom zatroszczyć się o wczesne wspomaganie językowe swojego dziecka, aby umożliwić mu optymalny rozwój mowy.

 

Książka i płyta DVD

 

Na podstawie tych samych badań, które posłużyły do stworzenia programu More Than Words®  powstał przewodnik oraz płyta DVD.  Wyposaża ona rodziców w  proste strategie, które mogą wykorzystać podczas codziennej rutyny i aktywności z dzieckiem. Mają one na celu pomóc dziecku w interakcjach z innymi i doświadczać mniej frustracji.

More Than Words® pomaga rodzicom wspierać swoje dziecko w osiągnięciu następujących trzech celów:

1. Poprawa umiejętności społecznych.

2. Zdolność do nawiązywania interakcji językowych.

3. Poprawa zdolności zrozumienia języka.

 

Aby pomóc jak największej liczbie rodziców The Hanen Centre stworzyło profesjonalny Warsztat:  More Than Words® dla logopedów z całego świata, aby pokazać im, jak używać program More Than Words® w ich codziennej pracy z rodzinami. 

 

The Hanen Centre jako organizacja charytatywna o charakterze non-profit, angażuje się w liczne akcje społeczne, a podstawowym jej celem jest umożliwienie małym dzieciom rozwijania jak najlepszych kompetencji językowych oraz umiejętności czytania i pisania. Założona w 1975 roku przez Ayala Hanen Manolson, logopedę, który dostrzegł potencjał w zaangażowania rodziców we wczesną interwencję językową swojego dziecka, Centrum Hanen odpowiedziało na palący problem społeczny - opóźnienia w rozwoju mowy u małych dzieci, w tym u dzieci z opóźnieniami rozwojowymi i autyzmem- i stworzyło specjalne programy logopedyczne. 

 

Opóźnienie mowy ma istotny wpływ na dziecko, jego rodzinę i społeczeństwo jako całość. Jest najczęstszym zaburzeniem rozwojowym i jest 3-4 razy częściej diagnozowane u chłopców niż u dziewcząt. U około 5-8% dzieci w wieku przedszkolnym występuje opóźnienie w rozwoju języka, które trwa często do okresu dorosłości, dodatkowo wiele dzieci nie "wyrośnie z tego", jak powszechnie sądzono w przeszłości. Opóźnienie mowy może wpływać na wyniki w nauce i osiągnięcia, relacje społeczne, a także powodować problemy z zachowaniem i uczynić je dodatkowym wyzwaniem w wieku dorosłym. 

 

Wiedząc, że szansa na pracę nad opóźnieniami mowy jest największa, gdy dzieci są jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, zarówno specjaliści jak i rodzice powinni zaangażować się w pracę z dzieckiem, aby dać mu szansę na rozwój mowy, którego potrzebują, aby przezwyciężyć trudności i pozwolić dzieciom  odnieść w życiu sukces.

 

The Hanen Centre stworzyło następujące programy:

 

 • DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW:  wyposażający w techniki wspomagania mowy oraz wspomagania funkcji językowych dzieci w codziennych czynnościach.
 • DLA LOGOPEDÓW I TERAPEUTÓW:  szkolenia wyposażające logopedów do prowadzenia programu Hanen w ich codziennej pracy z rodzinami i podopiecznymi. 
 • Bezkonkurencyjne i wyjątkowe programy, proste w użyciu pomoce dla rodziców, logopedów i terapeutów, gotowe do praktycznego użycia, poparte wieloletnimi badaniami kompleksowe strategie pracy z dziećmi. 
 • Jako wsparcie dla każdego programu, The Hanen Centre opracowała wiele przydatnych zasobów, w tym przewodników i DVD, zarówno dla rodziców, jak i profesjonalistów. Zasoby Hanen opracowane na podstawie najnowszych badań w dziedzinie rozwoju mowy, są bardzo praktyczne i łatwe w użyciu. 
 • The Hanen Centre bierze udział w licznych badaniach nad rozwojem mowy aby upewniać się, że Program jest poparty najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie. 

 

Jesteś logopedą? Mówisz po angielsku?

 

Zapraszamy na warsztat More Than Words®  27- 30 października w Warszawie.

 

Jesteś zainteresowany? Chciałbyś uzyskać dodatkowe informacje?

 

Napisz do nas: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz również

Aktualności

Jak budować zdolności językowe dziecka, które komunikuje się bez słów - Metodą Hanen?

31.01.2017 Rady te są przeznaczone dla rodziców, których dziecko podczas komunikowania się używa kombinacji dźwięków, gestów (np. wskazywanie, kręcenie głową, aby...

Wczesne wspomaganie językowe dla dzieci ze spektrum autyzmu - Program "More Than Words" dla logopedów i rodziców, nareszcie w Polsce.

24.01.2017       The Hanen Centre - Centrum Hanen   The Hanen Centreto kanadyjska, międzynarodowa organizacja charytatywna, która powstała 40 lat temu.  Jej misją jest...

Uczeń ze spektrum autyzmu w szkole - 6 kroków do sukcesu.

28.12.2016 Uczeń ze spektrum autyzmu, nauczyciel i pozostali uczniowie, będą musieli stawić czoła wielu wyzwaniom jakie stawia włączenie ucznia z autyzmem w...